Czym spowodowana jest nadpobudliwość seksualna u mężczyzn?

Hiperlibidemia, czyli nadpobudliwość seksualna u mężczyzn, to zaburzenie, którego podstawowy objaw to znacznie zwiększony popęd seksualny oraz mimowolna konieczność do ciągłego zaspokajania tej potrzeby. O hiperseksualności mówi się od niedawna. Od jakiegoś czasu badacze i lekarze wspólnie podejmują starania mające na celu dokładne scharakteryzowanie istoty oraz powodów występowania tego zjawiska. Do tej pory jednocześnie nie ustalono uniwersalnych norm, które wskazywałyby, że dane zachowania seksualne uważane są za normalne. O nadpobudliwości seksualnej mówi się zazwyczaj wtedy, gdy potrzeby seksualne mężczyzny w ogromnym stopniu wpływają na jego codzienne życie – wyniszczają jego relacje z partnerką oraz członkami rodziny i znajomymi. Czym, spowodowana jest nadpobudliwość seksualna oraz jak ją wyleczyć? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. 

Jakie są przyczyny występowania hiperlibidemii?

Hiperlibidemia, czyli nadpobudliwość seksualna, objawia się bardzo mocnym popędem seksualnym, który sprawia, że jego relacje z partnerką, rodziną oraz znajomymi stają się znacznie pogorszone. Specjaliści wskazują, że w zdecydowanej większości przypadków omawiane zaburzenie nie występuje jako samodzielna jednostka chorobowa, tylko jest objawem innych schorzeń. Permanentne podniecenie seksualne może wynikać zarówno z przyczyn psychicznych jak i organicznych. Do fizycznych przyczyn tego schorzenia zaliczamy przede wszystkim choroby odpowiadające za funkcjonowanie gospodarki hormonalnej w organizmie oraz mózgu. Do takich chorób zalicza się nadmiar hormonów męskich, czyli hiperandrogenizm, schorzenia neurodegeneracyjne oraz encefalopatia. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że problemy z popędem seksualnym nie pojawiają się nagle. Takie dysfunkcje rozwijają się zazwyczaj latami, dlatego można im skutecznie zapobiegać oraz odpowiednio je leczyć.

Często zdarza się tak, że chory może jednocześnie mieć bardzo wysoki popęd seksualny, a jednocześnie obniżone libido. Chwilowe zwiększenie popędu seksualnego może wynikać z przejściowych neurologicznych zaburzeń, stosowania środków o działaniu psychoaktywnym, np. narkotyków czy psychotropów bądź zażywania leków hormonalnych.

W niektórych przypadkach nadmierne pobudzenie seksualne może wskazywać na rozwój jakiejś choroby psychicznej. Dotyczy to pacjentów chorujących na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne, spektrum autyzmu a także chorobę dwubiegunową afektywną. Oprócz tego, omawiana dysfunkcja seksualna może wystąpić u mężczyzn, którzy w przeszłości mieli bardzo wiele nieprzyjemnych doświadczeń o charakterze seksualnym, borykali się z nerwicą i depresją. W takim przypadku seksualna aktywność pozwala im na rozładowanie emocjonalnego napięcia, które przybierało na sile przez wszystkie lata.

Czym przejawia się nadpobudliwość seksualna?

Jak przejawia się nadpobudliwość seksualna? Ta bardzo groźna dolegliwość wiąże się z zachowaniami o charakterze seksualnym, które znacząco różnią się od czynności wykonywanych przez przeciętnych ludzi w celu zaspokojenia seksualnego. O nadpobudliwości seksualnej mówimy wtedy, gdy:

  • mężczyzna nie jest w stanie samodzielnie kontrolować swojego libido,
  • mężczyzna z powodu swojej przypadłości całkowicie zaniedbuje wykonywanie swoich obowiązków zawodowych i rodzinnych,
  • dysfunkcja powoduje u niego bardzo duży dyskomfort psychiczny,
  • ciągle niezaspokojony popęd seksualny wywołuje depresję, frustrację lub agresję,
  • aktywność o charakterze seksualnym nie zapewnia przyjemności, tylko jest jedynym znanym danemu mężczyźnie sposobem na walkę z negatywnymi emocjami.

Czy hiperseksualność to jest to samo co seksoholizm? Absolutnie nie. Nadpobudliwość o charakterze seksualnym to stan zainteresowania sferą seksu samą w sobie. Nie jest to jednak zaburzenie będące uzależnieniem od stosunków seksualnych. Oba te schorzenia objawiają się w zupełnie inny sposób, mają inne przyczyny oraz należy je leczyć z wykorzystaniem innych metod terapeutycznych. Diagnozę zawsze powinien postawić lekarz.