Jakie hormony odpowiadają za zdrowie seksualne?

Głównym przewodnikiem naszego zdrowia (w tym zdrowia seksualnego) jest równowaga hormonalna. Bez optymalnego poziomu kluczowych hormonów pożądanie seksualne zanika, życie intymne traci swój kolor, a libido szybko zbliża się do zera absolutnego.

Jak hormony wpływają na libido?

Hormony wpływają na wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Oczywiście życie seksualne też. Głównym z nich jest testosteron. Jest produkowany bezpośrednio przez gruczoły narządów płciowych. I odpowiada nie tylko za kształtowanie się ludzkiego układu rozrodczego, ale także za utrzymanie jego funkcjonowania. Właściwie wszystkie funkcje układu rozrodczego – libido, erekcja, tworzenie plemników, zachowania seksualne itp. – w taki czy inny sposób zależą od wielkości i tempa produkcji testosteronu. Ale na tym jego funkcje się nie kończą. Testosteron bierze również udział w produkcji białek, których organizm potrzebuje do utrzymania funkcji mięśni i kości.

Jakie hormony odpowiadają za zdrowie seksualne?

  • Oksytocyna

Odpowiada za zdolność do osiągania orgazmu i wytrysku. Zwiększa intensywność orgazmu. U mężczyzn z fizjologicznego punktu widzenia zwiększa ilość i koncentrację plemników podczas pierwszego wytrysku. U kobiet pomaga osiągnąć wielokrotne orgazmy.

  • Testosteron

Znany, jako męski hormon, jest odpowiedzialny za popęd płciowy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. To właśnie testosteron determinuje chęć przebywania z partnerem, sprawia, że ludzie pragną współżycia seksualnego, pobudza fantazje seksualne, wzbudza emocjonalne i fizyczne podniecenie. U mężczyzn testosteron jest ważny dla utrzymania libido, ale hormon jest potrzebny do wydłużenia czasu trwania i zapewnienia, jakości erekcji. Dla kobiet testosteron jest tak samo niezbędny jak DHT – równowaga tych hormonów warunkuje zdrowe pożądanie seksualne i zapewnia osiągnięcie orgazmu.

  • DHEA

Hormon fantazji i satysfakcji seksualnej. Stymuluje libido, zapewnia konwersję testosteronu i estradiolu. Przywrócenie optymalnych poziomów DHEA pomaga odwrócić skutki zaburzeń erekcji u mężczyzn.

  • Estrogeny

Kobiece hormony również odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia seksualnego. Brak estrogenu jest szkodliwy dla libido, choć nie tak oczywisty jak niedobór testosteronu.

Czy istnieje hormon, który odgrywa ważniejszą rolę?

Nie. Czy opierając się na samym testosteronie można poprawić, jakość życia intymnego? Również nie. Równowaga hormonalna jest tak nazywana, ponieważ jest rodzajem symfonii procesów endokrynologicznych, gdzie istotna jest relacja, stosunek i utrzymanie wszystkich kluczowych biomarkerów w optymalnym zakresie. Chcesz dłużej pozostać młodym i cieszyć się seksem bez względu na wiek? Zadbaj o normalizację poziomu hormonów w sposób kompleksowy, poddaj się badaniu i spraw, aby zmiana stylu życia stała się priorytetem. Zażywaj przepisane przez endokrynologa leki i ciesz się seksem w każdym wieku.

Leczenie słabego popędu seksualnego

Jeśli spróbujemy opisać portret mężczyzny, który ma zaburzoną syntezę testosteronu, będzie to wyglądało następująco: spada libido, pogarsza się potencja, wydolność do pracy, wytrzymałość, odporność na stres, spada zdecydowanie, zwłaszcza, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Ponadto słabnie napięcie mięśniowe, pojawiają się zaburzenia snu, zwiększona drażliwość i traci się pewność siebie. Objawy te, w różnym stopniu nasilenia, tworzą typ hipogonadystów, czyli mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. W rzeczywistości, jeśli popęd płciowy zniknął, jest to najlepsza wskazówka i motywacja do pójścia do lekarza.

Dla tych, którzy się boją, powiem: androgenna (testosteronowa) terapia zastępcza to obszar, który został zbadany i przetestowany na milionach mężczyzn, praktycznie nie ma w nim niezbadanych punktów. Powiedzmy, że zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zwiększyć libido u mężczyzn, ale jak to zrobić? W tym celu przepisana jest androgenowa terapia zastępcza, rewolucyjne rozwiązanie, które pomaga zwiększyć męskie libido i wzbogacić organizm o ten niezwykle niezbędny do pełnego życia hormon.