Obrzezanie mężczyzn – czym jest i na czym właściwie polega?

Obrzezanie męskiego napletka jest dla jednych nakazem religijnym, dla innych zaś metodą leczenia. Są również i tacy, którzy robią to biorąc pod uwagę względy praktyczne. Czym jest dokładnie obrzezanie i na czym polega tego typu zabieg? Jakie metody stosowane są podczas obrzezania i gdzie można się jemu poddać? Jakie zalety i wady ma obrzezanie? 

Obrzezanie – czym jest?

Obrzezanie jest zabiegiem, który rzadziej nazywa się również cyrkumcyzją. Zabieg ten opiera się na operacyjnym usuwaniu skóry na napletku. Napletek stanowi fałd skóry, który pokrywa żołądź penisa. Jeśli obrzezanie przeprowadzone będzie u mężczyzny w dorosłym wieku, konieczne staje się chirurgiczne zaszycie rany, jak również trwająca kilka tygodni rekonwalescencja.

WHO podkreśla, iż obrzezanie to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów, gdyż decyduje się na niego aż 30 procent z populacji męskiej na świecie. Obrzezanie wykonywane jest między innymi z medycznych powodów, niemniej jednak ciągle dominujące są religijne powody.

Obrzezanie z uwagi na względy medyczne, oznacza najprościej mówiąc amputowane większej części z napletka, a nierzadko także usuwanie napletkowego wędzidełka. Co bardzo ciekawe na całym świecie w sposób aktywny działają organizacje, których członkowie przeciwstawiają się jawnie przeprowadzaniu obrzezania, gdyż traktują wymieniony zabieg, jakoby miałby być sprzeczny z prawami człowieka. Z kolei zaś obrzezanie z uwagi na względy religijne tyczy się głównie wyznawców islamu i judaizmu. W źródłach można przeczytać również o obrzezaniu stanowiącym część rytuału seksualnej inicjacji.

Jak wygląda zabieg obrzezania?

Obrzezanie nie stanowiące rytuału, zaś zabieg medyczny opiera się na resekcji całego albo części napletka. Rana, która pozostaje po wycięciu napletka zszywana jest przy pomocy rozpuszczalnych szwów, dzięki temu nie jest konieczne wykonywanie następnego zabiegu ich zdjęcia. Obrzezanie w roli zabiegu medycznego to bezpieczna opcja usuwania napletka. Sam zabieg przeprowadzany jest w ramach procedury jednodniowej, po której mężczyzna poddawany jest rekonwalescencji już w domowych warunkach.

Warto podkreślić, iż obrzezanie przeprowadzone we właściwych chirurgicznych warunkach raczej rzadko obarczone będzie ryzykiem występowania powikłań. Niemniej jednak pacjenci zawsze ostrzegani są przed pojawianiem się krwiaków, niewielkich krwawień czy też zakażeń w obrębie rany.

Jakie są dobrze poznane sposoby obrzezania?

Obrzezanie nie w każdym wypadku będzie oznaczało wykonanie takiego samego zabiegu. Metody wyróżniane w przypadku tego zabiegu, można podzielić z uwagi na ilość usuniętego napletka, jak również na zlokalizowanie cięcia na skórze.

Z uwagi na lokalizację cięcia skóry, wyróżniamy:

  • low – nacięcie wykonuje się w niewielkiej odległości od żołędzi,
  • high – nacięcie wykonuje się w proksymalnym odcinku, w sporej odległości od żołędzi.

Z uwagi na ilość usuniętego napletka, możemy wyróżnić:

  • tight – jest to rozległa resekcja, w której usuwana jest większa część skóry,
  • loose – to resekcja krótkoodcinkowa, w której usuwana jest część napletka w taki sposób, iż po zabiegu w stanie spoczynku będzie on zakrywał żołądź.

Opierając się na wyżej wymienionym podziale, możemy wyróżnić 4 sposoby obrzezania:

  • high and tight – po przeprowadzonym tą metodą zabiegu żołądź pozostaje praktycznie w całości odsłonięta, zaś blizna zlokalizowana jest w sporej odległości od prącia,
  • high and loose – po przeprowadzonym wymienioną metodą zabiegu żołądź po części jest nadal pokryty skórą. Podczas wzwodu zaś skóra może się przesunąć i odsłonić zupełnie żołądź. Blizna po zabiegu znajduje się w niedalekiej odległości od żołędzi,
  • low and tight – w czasie zabiegu wycinana jest znacząca część napletka, zatem żołądź zostaje ciągle odsłonięta. Blizna po przeprowadzonym zabiegu umiejscowiona jest zaś niedaleko zażołędnego rowka,
  • low and loose – w tym przypadku usuwana jest niewielka część napletka, zatem podczas spoczynku żołądź w dużej mierze jest zakryta za sprawą skóry.